Sporty walki
Kategorie:

Jak rozpocząć swoją przygodę ze sportami walki

Sporty walki należą do grupy sportów kontaktowych, podczas których zawodnicy walczą ze sobą. Wśród tego typu sportów najpopularniejsze są boks i od niedawna MMA. Rosnąca popularność sportów walki sprawiła, że coraz więcej osób pragnie rozpocząć swoją przygodę z tą dyscypliną. Jednak, od czego należy zacząć?

Przede wszystkim należy obiektywnie ocenić swoje możliwości. Warto skorzystać z propozycji darmowego treningu, podczas którego bliżej poznasz swoje mocne i słabe strony. Może się okazać, że taki jednorazowy trening wykaże szereg mankamentów, które w efekcie znacząco utrudniłyby ci podjęcie treningów. Wówczas warto zacząć od zwiększenia swojej wydolności. Choć wielu może się to okazać zaskakujące, to na początku nie siła będzie odgrywała znaczącą rolę lecz właśnie wydolność. Sporty kontaktowe wymagają od zawodników odpowiedniej szybkości i zwinności. Pozwala ona nie tylko zadawać ciosy ale także ich unikać. Gdy już twoja kondycja fizyczna będzie na odpowiednim poziomie, wówczas możesz przejść do kolejnego etapu, jakim jest zdobywanie siły.

Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniej szkoły. Zwróć uwagę nie tylko na cenę, ale również na częstotliwość i efektywność treningów. Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów powinieneś trenować znacznie częściej niż raz w tygodniu. Warto wybrać tę szkołę, która poza godzinami tradycyjnych treningów udostępnia dla swoich klubowiczów sale treningowe i ringi, co pozwoli ci dodatkowo każdą wolną chwilę spędzić na doskonaleniu swoich umiejętności.

Jednak wybierając sporty walki warto wiedzieć, jaki kierunek obrać. Boks jest jedną z chętniej wybieranych dyscyplin. Podczas walki zawodnicy spotykają się na ringu i walczą podczas 3 minutowych rund. W zależności od kategorii ważności danej walki rund może być dowolna ilość, jednak nie wyższa niż 12. Zawodnicy walczą tylko na pięści. Niedozwolone jest kopanie czy walka w parterze. Wygrywa ten zawodnik, który znokautuje przeciwnika lub uzyska większą liczbę punktów.

W przypadku MMA zawodnicy mają znacznie większą dowolność ruchów, a przy tym mogą walczyć w stójce i w parterze. Dozwolone są niemal wszystkie ruchy, poza tymi, uznawanymi za szczególnie niebezpiecznymi dla zdrowia, czyli zwykle gryzienie, zahaczanie, wyprowadzanie ciosów okolice genitaliów czy krtani, a także uderzanie głową i w kręgosłup. MMA to zdecydowanie wyższy poziom rozrywki. Zawodnicy spotykają się na ringu lub w klatce – tj. ringu otoczonym siatkami, które zapobiegają wypadaniu zawodników. Zwycięża ten, który znokautuje przeciwnika lub uzyska większą liczbę punktów. Dodatkowo walka może zostać przerwana po poddaniu się jednego z zawodników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *