Zasady gry w piłkę nożną
Kategorie:

Zasady gry w piłkę nożną

Piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na całym świecie. Podczas meczu, na boisku w kształcie prostokąta o powierzchni 7000m2 spotykają się dwie drużyny, które mają za zadanie wbić przeciwnikowi gola. To w wielkim skrócie, a jak to wygląda dokładnie?

Każda drużyna wpuszcza na boisko 11 graczy, w tym 1 stoi na bramce, starając się nie przepuścić gola przeciwnej drużyny. Pozostali zawodnicy grają, w zależności od obranej strategii i ustaleń drużyny, na obronie oraz w ataku. W przypadku, gdy w którejkolwiek z drużyn znajduje się mniej niż 7 zawodników, mecz zostaje przerwany. Każda drużyna może dodatkowo wyznaczyć 7 zawodników rezerwowych (12 w przypadku finałów mistrzostw). Zadaniem każdej z drużyn jest strzelenie gola przeciwnej drużynie. W grze nie wolno używać rąk. Zawodnicy przemieszczają piłkę kopiąc ją, a także odbijając różnymi częściami ciała – głową, tułowiem. Rąk używać mogą wyłącznie bramkarze, znajdujący się w obrębie pola karnego własnej drużyny, aby nie dopuścić do strzelenia gola. Bramka pada wówczas, gdy piłka przekroczy całym swoim obwodem linię bramkową.

Każdy mecz piłki nożnej dzieli się na dwie połowy, trwające po 45 minut. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek sędziego czas może ulec wydłużeniu. Po zakończeniu pierwszej połowy meczu następuje przerwa, która nie może trwać dłużej niż 15 minut. Wracając na boisko gracze zmieniają swoje ustawienie na boisku, obejmując przeciwne połowy boiska.

Mecz wygrywa drużyna, która po zakończeniu pierwszej i drugiej połowy zyska większą liczbę bramek. Podczas rozgrywek dopuszczalny jest remis. W przypadku, gdy wymagane jest wyłonienie zwycięzcy (np. podczas finału turnieju) dopuszczalne jest przedłużenie meczu o dwie dodatkowe dogrywki, które będą liczyć po tyle samo czasu. Jeśli jednak również dogrywki nie wyłonią zwycięzcy, wówczas konieczne jest przeprowadzenie konkursu rzutów karnych.

Zawodnicy podczas gry muszą przestrzegać zasad czystej gry. Każde przewinienie może być ukarane przez sędziego wręczeniem żółtej lub czerwonej kartki. Gracz, który otrzyma dwie żółte kartki automatycznie dostaje kartkę czerwoną. Zawodnik, który otrzyma czerwoną kartkę musi zejść z boiska. Niedopuszczalne są przede wszystkim celowe kopanie lub popychanie przeciwników, plucie na nich, zachowania obelżywe, trzymanie przeciwników, a także celowe dotykanie piłki ręką przez zawodników innych niż bramkarze. W zależności od stopnia przewinienia sędzia może ukarać drużynę rzutem wolnym lub rzutem karnym, które dają drużynie przeciwnej dodatkową szansę na strzelenie gola.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *