Piłka ręczna należy do dyscyplin sportu drużynowego. Podczas meczu obie drużyny walczą o to, by wrzucić jak najwięcej bramek drużynie przeciwnej, zyskując tym samym przewagę punktową. Wygrywa ta drużyna, która na zakończenie meczu zdobędzie więcej punktów.
Każdy mecz liczy 60 minut i dzieli się na dwie połowy, które dzieli 10 minutowa przerwa. Na boisku spotyka się 14 zawodników, w tym 2 bramkarzy. Dodatkowo każda drużyna wybiera 7 zawodników, którzy będą ją reprezentowali. Dodatkowo każda drużyna może wyznaczyć 9 zawodników rezerwowych, którzy mogą być dowolnie przywoływani na boisko. Aby mecz mógł się odbyć drużyna powinna dysponować minimum 5 graczami. W przypadku niższej liczby graczy u którejkolwiek z drużyn mecz zostaje odwołany. Zawodnicy każdej z drużyn grają w takich samych koszulkach, co pozwala na większą przejrzystość gry. Jedynie bramkarze są inaczej ubrani.
Głównym celem gry jest wrzucenie bramki drużynie przeciwnej. Bramka uznawana jest za trafioną, gdy piłka całym swoim obwodem przekroczy linię bramki. Jednak podczas gry szczypiorniści muszą przestrzegać trzech najważniejszych zasad. Pierwsza nazywana jest zasadą trzech sekund, która mówi o tym, że gracz może trzymać piłkę maksymalnie przez trzy sekundy. Kolejna – zasada trzech kroków – wskazuje, że gracz po przejęciu piłki może wykonać tylko trzy kroki. Ostatnia z nich to zasada jednego kontaktu, która wskazuje, że zawodnik nie może przekładać piłki z ręki do ręki, aby to zrobić, musi najpierw podać piłkę innemu zawodnikowi albo dotknąć nią parkietu. Powyższe zasady poprawiają dynamikę gry i sprawiają, że ta jest przyjemniejsza zarówno dla graczy, jak i dla widzów.
Podczas gry zawodnicy rzucają piłką między sobą. Dodatkowo dopuszczalne jest kozłowanie, popychanie piłki, zatrzymywanie oraz uderzanie. Piłka może być przerzucana niemal wszystkimi częściami ciała. Zabronione jest wyłącznie kopanie piłki oraz używanie stóp i podudzia do jej przerzucania.
Podobnie jak w pozostałych dyscyplinach sportowych, również w piłce ręcznej gracze muszą przestrzegać określonych zasad. Zabronione jest łamanie zasad gry, a także niesportowe zachowanie. Gracze, którzy nie stosują się do nich mogą zostać ukarani przez sędziego. W zależności od stopnia przewinienia gracz może zostać ukarany upomnieniem sędziego (w przypadku najlżejszych przewinień), wykluczeniem z meczu na dwie minuty, a nawet, w przypadku ciężkich naruszeń lub wielokrotnych wykluczeni, dyskwalifikacją, wówczas jego drużyna gra w osłabionym składzie.