Siatkówka jest sportem drużynowym, podczas którego zawodnicy dwóch drużyn znajdują się po przeciwnych stronach siatki i odbijają piłkę między sobą. Boisko ma kształt kwadratu o powierzchni 81m2. Boisko ograniczają linie boczne i końcowe, a także wydzielona linia 3 metra. Której zawodnicy nie mogą przekraczać podczas ataku. Siatka oddzielająca boiska powieszona jest na wysokości 224cm w przypadku meczu kobiet oraz 243cm w przypadku rozgrywek mężczyzn. Na obu krawędziach siatki zamocowane są antenki o wysokości 80 cm, które również wyznaczają granicę boiska. Drużyna, której piłka dotknie antenki oddaje punkt drużynie przeciwnej.
Podczas meczu na boisku znajduje się 12 graczy – po 6 z każdej drużyny. Gracze, w zależności od obranej taktyki pełnią na boisku określone role, wśród których wyróżniamy rozgrywających, atakujących, przyjmujących, środkowych i libero.
Rozgrywający przez wielu uznawany jest za najważniejszego zawodnika, który nadaje rytm rozgrywce. Jego zadaniem jest wystawienie piłki dla atakujących. Nie ograniczają go żadne dodatkowe zasady. Może wystawiać piłkę z dowolnej pozycji, a przy zachowaniu odpowiednich standardów może również atakować.
Zawodnicy atakujący niosą ciężar zdobywania punktów dla drużyny. Zajmuje on pozycję po przekątnej do rozgrywającego. Zawodnik atakujący nie musi przyjmować piłek z zagrywek i nie musi skupiać się na obronie. To pozwala mu skupić się na ataku.
Przyjmujący są zdecydowanie najbardziej wielozadaniowymi zawodnikami. Muszą dobrze przyjmować piłkę, a także wykazywać się umiejętnościami obrony. Co więcej, musi posiadać umiejętności ataku oraz jego blokowania.
Gracze znajdujący się w środkowym bloku grają tylko w pierwszej linii i serwują. Ich zadaniem jest blokowanie ataków drużyny przeciwnej. Gracze ze środkowego bloku nie mogą przyjmować zagrywek i grać w drugiej linii.
Libero to stosunkowo nowa pozycja w siatkówce, jednak ma naprawdę istotne znaczenie dla przebiegu meczu. Ich zadaniem jest przyjmowanie zagrywki i obrona. Zawodnik ten podczas gry nie może zagrywać ani blokować piłki.
Mecz siatkówki trwa do momentu osiągnięcia trzech wygranych setów. Set uznaje się za wygrany po zdobyciu 25 punktów lub utrzymaniu przewagi 2 punktów nad drużyną przeciwną, w przypadku bardzo wyrównanej gry. W siatkówce nie występują remisy. Drużyna może wygrać lub przegrać. Punkty są przyznawane za przebicie piłki na stronę przeciwnika i trafienie w boisko, zwykle w wyniku trzeciego odbicia. Jeśli mimo przeprowadzenia 4 setów dalej nie wyłoniono zwycięzcy, wówczas 5 set kończy się po zyskaniu 15 punktów przez jedną z drużyn.