Zasady gry w tenisa
Kategorie:

Turnieje tenisa ziemnego odbywają się na korcie tenisowym, a zadaniem graczy jest przebijanie piłki tenisowej rakietą, ponad siatką tak, by ta wpadła na pole przeciwnika. Gracze zdobywają punkty w wyniku błędu pośredniego lub bezpośredniego, przeciwnika. Mecze tenisowe mogą być prowadzone w formule jeden na jednego – tzw. singiel lub w dwuosobowych drużynach – tzw. debel lub mikst, jeśli w drużynie grają zawodnicy obu płci.

Mecz tenisowy dzieli się na sety, które następnie są dzielone na gemy. Zwykle mecz jest prowadzony do momentu wyłonienia zwycięzcy – zawodnika, który wygra dwa sety. Każdy gem składa się z serii punktów, które naliczane są przy serwisie jednego zawodnika. Danego gema wygrywa ten zawodnik, który wygra w minimum czterech akcjach, z zachowaniem przewagi nad przeciwnikiem minimum 2 punktów. Zawodnicy za każdy gem mogą zdobyć określoną liczbę punktów. Punktacja zaczyna się od 0 – 15 – 30 i 40 punktów łącznie. Jeśli po zakończeniu gema obydwaj zawodnicy mają taką samą liczbę punktów, wówczas sędzia zgłasza równowagę. Piłka gemowa występuje w sytuacji, gdy zawodnik potrzebuje jeszcze jednej wygranej dla uzyskania punktu w danym gemie, z kolei break point jest ogłaszany w sytuacji, w której zawodnik potrzebuje jednej wygranej akcji do tego, by przełamać wynik i wysunąć się na prowadzenie.

Każdy set składa się z serii gemów po zakończeniu, których zmienia się podający. Set zakończy się po wygraniu sześciu gemów, z których dwa muszą być zwycięskie. W przypadku, gdy na zakończenie turnieju jeden zawodnik wygrał 6 setów, a drugi 5, wówczas sędzia ogłasza dodatkowy set. Jeśli zawodnik z 6 punktami zdobędzie kolejny punkt, wówczas turniej kończy się jego zwycięstwem. Z kolei, jeśli punkt zdobędzie zawodnik z niższą liczbą punktów, wówczas sędzia ogłasza tzw. tie-break. Dogrywka ta rozgrywana jest na innych zasadach. Podczas tie-breaku zwycięża ten zawodnik, który pierwszy uzyska siedem punktów, z zachowaniem zasady dwóch punktów przewagi.

W trakcie turnieju tenisa zawodnicy stosują różnorodne zagrania, wśród których możemy wyróżnić serwis, forhend – uderzenie piłki wewnętrzną stroną rakiety, bekhend – uderzenie piłki zewnętrzną stroną rakiety, wolej czyli uderzenie piłki z powietrza, jeszcze zanim ta dotknie podłoża, półwolej czyli odbicie piłki po jej pierwszym odbiciu, smecz – uderzenie piłki podobne do serwisa, w którym zawodnik odbija piłkę znad wysokości głowy, skrót i lob, który polega na odbiciu piłki wysoko nad głową rywala, tak by ta trafiła w końcowy obszar kortu.